Krym - Dzień 10 - Powrót

sobota, 23 maja 2009

Powrót do Symferopola na pociąg do Lwowa. Jechaliśmy w wagonie typu płackarta – nie ma tam przedziałów – w jednym wagonie jest ok. 30 leżących miejsc. Z głośników słychać głośną ukraińską muzykę. Jest dość gorąco bo pasażerowie niechętnie zgadzają się na otwarcie okna. Na każdej stacji do wagonów wchodzą kobiety sprzedające suszone ryby o bardzo charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu. Czuć go jeszcze przez jakiś czas po opuszczeniu przez panie handlarki wagonów. Gwar i zaduch to niewątpliwie największe minusy tego pociągu ale są i pozytywne rzeczy takie jak czysta pościel w oryginalnie zamkniętych workach foliowych, wygodna leżanka, herbata lub kawa zrobiona przez prowadnika wagonu (kierownik) i ciągły dostęp do wrzątku. Po 26 godzinach jazdy wysiedliśmy we Lwowie. Marszrutką dojechaliśmy do granicy a dalej autobusem do Przemyśla i PKP do Torunia.


Podsumowanie


1. Ceny:
  • Przejazdy znacznie tańsze niż u nas ,np. bilet z Symferopola do Lwowa (ponad 1000km) kosztował nas 60 zł za osobę, ceny w elektriczkach, trolejbusach czy marszrutach też niskie (należy być czujnym bo czasami kierowcy widząc turystę windują).
  • Żywność tańsza o ok. 15 % w stosunku do naszych cen. Jedynie woda w podobnej cenie.
2. Noclegi:
  • Namiot – bez problemu można biwakować „na dziko” czyli poza polem namiotowym.
  • Hotele, pensjonaty, kwatery – w dużych miastach np. w Jałcie ceny podobne do naszych, w małych miejscowościach w prywatnych kwaterach cena za noc za 1 osobę to 10-20zł.
3. Transport:
  • Duża ilość moarszrutek (nasze busy), elekticzek i trolejbusów (na Krymie jest najdłuższa lina w europie). Praktycznie wszędzie i szybko można dojechać za małe pieniążki. Marszrutki można zatrzymywać na trasie – nie trzeba wsiadać na przystankach – tylko że wtedy to kierowca rzuca cenę z głowy więc warto się orientować ile powinniśmy mniej więcej zapłacić żeby się móc potargować.
4. Ludzie:
  • Na Krymie jest więcej Rosjan niż Ukraińców.
  • Ludzie chętnie pomagają aczkolwiek niektórzy oczekują zapłaty za poradę.

0 komentarze:

Prześlij komentarz